31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

Videma s'enfonsa: el benefici cau un 48 % per la caiguda dels ingressos

Benefici net de 74.571 € (144.451 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (249.061 €).

74.571 €benefici trimestral

Videma ha presentat els resultats del segon trimestre de 2006: un benefici net de 74.571 €, davant d'un benefici de 144.451 € fa un any (-48,4 %). Els ingressos han estat de 1,72 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos cauen un 12,8 % (−251.676 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, arrossegats sobretot per la pòlissa Completa (−188.897 €) i la Bàsica (−63.672 €). La cartera guanya 169 assegurats (+2,2 %) i tanca el trimestre amb 7.884 clients.

Pel que fa a les despeses, es redueixen un 8,1 % (−143.964 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres baixa 142.678 € (-12,3 %), la partida de personal puja 23.590 € (+6,8 %) i la partida de despeses financeres puja 22.689 € (+46,9 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 58,8 % al 59,1 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 59 a pagar sinistres.

El que més ha pesat en el compte de resultats ha estat la caiguda dels ingressos (251.676 € menys de resultat), que la reducció dels sinistres (142.678 €) no ha pogut compensar.

El marge net empitjora del 7,3 % al 4,3 %, el resultat financer resta 34.737 € i l'impost de societats s'emporta 40.154 € (35 % del resultat abans d'impostos).

T2 2006T2 2005Variació
Ingressos1,72 M€1,97 M€-12,8 %
Sinistres1,02 M€1,16 M€-12,3 %
Personal370.612 €347.022 €+6,8 %
Resta de despeses244.441 €269.318 €-9,2 %
Resultat d'explotació149.462 €248.347 €-39,8 %
Resultat financer-34.737 €-26.114 €-33,0 %
Impostos40.154 €77.781 €-48,4 %
Benefici net74.571 €144.451 €-48,4 %

En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 128.475 €.

Els analistes esperaven 249.061 €. La diferència és del 70 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa de Videma a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats segon trimestre 2006

També us pot interessar

Empreses
Empreses

Què esperen els analistes de Videma: un benefici de 249.061 €, un 72 % més

Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 249.061 €. Resultats el 24 de juliol de 2006.

21 de juliol 2006
-6,63 %cotització en una sessió
Borsa

Videma s'enfonsa un 6,63 % després de presentar resultats

L'acció cau un 6,63 %, davant d'un +1,18 % de l'índex del sector.

1 de maig 2006
53.904 €benefici trimestral
Empreses Destacat

Videma s'enfonsa: el benefici cau un 44 % per la caiguda dels ingressos

Benefici net de 53.904 € (95.624 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (241.343 €).

1 de maig 2006