31 de desembre de 2007
Índex sector 12.626,00 ▲ 0,61%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Índex sector 12.626,00 ▲ 0,61%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%
Empreses

ExpoSegur aguanta el benefici malgrat la caiguda dels ingressos

Benefici net de 4,32 M€ (4,22 M€ fa un any). Els ingressos financers expliquen la millora. El resultat queda per sota de les previsions (5,02 M€).

4,32 M€benefici trimestral

ExpoSegur ha presentat els resultats del tercer trimestre de 2006: un benefici net de 4,32 M€, davant d'un benefici de 4,22 M€ fa un any (+2,4 %). Els ingressos han estat de 19,7 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos cauen un 1,4 % (−274.449 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, arrossegats sobretot per la pòlissa Obligatòria (−328.760 €) i la Mínima (−258.221 €). La cartera perd 1.805 assegurats (-1,2 %) i tanca el trimestre amb 147.035 clients.

Pel que fa a les despeses, es mantenen estables. Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 196.675 € (+1,8 %), la partida de personal baixa 179.971 € (-16,7 %) i la partida de despeses financeres puja 44.099 € (+59,9 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 55,0 % al 56,7 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 57 a pagar sinistres.

La clau del bon resultat han estat els ingressos financers (402.568 € d'impacte), que ha compensat amb escreix la caiguda dels ingressos (274.449 €).

El marge net millora del 21,1 % al 21,9 %, el resultat financer aporta 679.263 € i l'impost de societats s'emporta 2,33 M€ (35 % del resultat abans d'impostos).

T3 2006T3 2005Variació
Ingressos19,7 M€20,0 M€-1,4 %
Sinistres11,2 M€11,0 M€+1,8 %
Personal898.367 €1,08 M€-16,7 %
Resta de despeses2,32 M€2,33 M€-0,8 %
Resultat d'explotació5,96 M€6,17 M€-3,3 %
Resultat financer679.263 €320.794 €+111,7 %
Impostos2,33 M€2,27 M€+2,4 %
Benefici net4,32 M€4,22 M€+2,4 %

En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 13,1 M€.

Els analistes esperaven 5,02 M€. La diferència és del 14 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa d'ExpoSegur a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats tercer trimestre 2006

També us pot interessar

1,50 €dividend per acció
Empreses

ExpoSegur retalla el dividend un 25 %: paga 1,50 € per acció

Dividend de novembre: 1,50 € per acció, amb una rendibilitat del 0,15 %.

1 de novembre 2006
Empreses
Empreses

Expectació a ExpoSegur: el mercat espera un salt del benefici del 19 %

Previsió del consens per al tercer trimestre: benefici de 5,02 M€. Resultats l'1 de novembre de 2006.

29 d'octubre 2006
4,52 M€benefici trimestral
Empreses

El creixement dels ingressos impulsa el benefici d'ExpoSegur (+13 %)

Benefici net de 4,52 M€ (4,00 M€ fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (4,85 M€).

26 de juliol 2006