Catase aguanta el benefici gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 1,25 M€ (1,26 M€ fa un any). L'augment dels sinistres explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (1,45 M€).
Catase ha presentat els resultats del tercer trimestre de 2005: un benefici net de 1,25 M€, davant d'un benefici de 1,26 M€ fa un any (-0,2 %). Els ingressos han estat de 9,82 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos creixen un 8,6 % (+776.896 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Completa (+623.171 €) i la Bàsica (+305.901 €). La cartera guanya 1.236 assegurats (+1,6 %) i tanca el trimestre amb 80.704 clients.
Pel que fa a les despeses, augmenten un 10,8 % (+828.757 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 717.493 € (+13,0 %), la partida de provisions puja 41.796 € (+8,6 %) i la partida d'inversions puja 11.867 € (+6,6 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 61,2 % al 63,6 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 64 a pagar sinistres.
El que més ha pesat en el compte de resultats ha estat l'augment dels sinistres (717.493 € menys de resultat), que el creixement dels ingressos (776.896 €) no ha pogut compensar.
El marge net empitjora del 13,9 % al 12,8 %, el resultat financer aporta 104.306 € i l'impost de societats s'emporta 674.954 € (35 % del resultat abans d'impostos).
| T3 2005 | T3 2004 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 9,82 M€ | 9,04 M€ | +8,6 % |
| Sinistres | 6,25 M€ | 5,53 M€ | +13,0 % |
| Personal | 819.613 € | 811.881 € | +1,0 % |
| Resta de despeses | 1,41 M€ | 1,31 M€ | +7,9 % |
| Resultat d'explotació | 1,82 M€ | 1,86 M€ | -2,0 % |
| Resultat financer | 104.306 € | 71.357 € | +46,2 % |
| Impostos | 674.954 € | 676.484 € | -0,2 % |
| Benefici net | 1,25 M€ | 1,26 M€ | -0,2 % |
En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 3,62 M€.
Els analistes esperaven 1,45 M€. La diferència és del 14 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.