31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

ExpoSegur aguanta el benefici gràcies al creixement dels ingressos

Benefici net de 3,49 M€ (3,54 M€ fa un any). L'augment dels sinistres explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (4,54 M€).

3,49 M€benefici trimestral

ExpoSegur ha presentat els resultats del tercer trimestre de 2004: un benefici net de 3,49 M€, davant d'un benefici de 3,54 M€ fa un any (-1,6 %). Els ingressos han estat de 17,6 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos creixen un 1,3 % (+228.258 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Obligatòria (+2,10 M€) i la Completa (+819.476 €). La cartera perd 26.933 assegurats (-15,7 %) i tanca el trimestre amb 144.363 clients.

Pel que fa a les despeses, augmenten un 4,2 % (+526.878 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 781.863 € (+8,6 %), la partida de personal baixa 219.480 € (-17,2 %) i la partida de consorci baixa 40.016 € (-13,2 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 52,1 % al 55,9 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 56 a pagar sinistres, un deteriorament que es menja bona part del marge.

El que més ha pesat en el compte de resultats ha estat l'augment dels sinistres (781.863 € menys de resultat), que el creixement dels ingressos (228.258 €) no ha pogut compensar.

El marge net empitjora del 20,4 % al 19,8 %, el resultat financer aporta 214.793 € i l'impost de societats s'emporta 1,88 M€ (35 % del resultat abans d'impostos).

T3 2004T3 2003Variació
Ingressos17,6 M€17,4 M€+1,3 %
Sinistres9,84 M€9,06 M€+8,6 %
Personal1,05 M€1,27 M€-17,2 %
Resta de despeses2,09 M€2,13 M€-1,7 %
Resultat d'explotació5,15 M€5,35 M€-3,7 %
Resultat financer214.793 €103.466 €+107,6 %
Impostos1,88 M€1,91 M€-1,6 %
Benefici net3,49 M€3,54 M€-1,6 %

En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 9,82 M€.

Els analistes esperaven 4,54 M€. La diferència és del 23 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa d'ExpoSegur a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats tercer trimestre 2004

També us pot interessar

1,00 €dividend per acció
Empreses

ExpoSegur retalla el dividend un 33 %: paga 1,00 € per acció

Dividend de novembre: 1,00 € per acció, amb una rendibilitat del 0,12 %.

1 de novembre 2004
Empreses
Empreses

Què esperen els analistes d'ExpoSegur: un benefici de 4,54 M€, un 28 % més

Previsió del consens per al tercer trimestre: benefici de 4,54 M€. Resultats el 2 de novembre de 2004.

30 d'octubre 2004
+2.663clients del millor
Empreses

ExpoSegur s'emporta 2.663 clients a l'agost i Esproba en perd 1.999

Balanç de clients d'agost: ExpoSegur suma 2.663 assegurats i Esproba en perd 1.999.

8 de setembre 2004