31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

Esproba aguanta el benefici malgrat l'augment dels sinistres

Benefici net de 1,18 M€ (1,17 M€ fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sobre de les previsions (797.882 €).

1,18 M€benefici trimestral

Esproba ha presentat els resultats del tercer trimestre de 2002: un benefici net de 1,18 M€, davant d'un benefici de 1,17 M€ fa un any (+1,3 %). Els ingressos han estat de 27,9 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos creixen un 8,7 % (+2,22 M€) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Mínima (+6,14 M€). La cartera guanya 28.597 assegurats (+16,3 %) i tanca el trimestre amb 204.264 clients.

Pel que fa a les despeses, augmenten un 10,7 % (+2,72 M€). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 4,36 M€ (+32,0 %), la partida de personal baixa 1,78 M€ (-22,1 %) i la partida de locals i subministraments baixa 236.180 € (-31,6 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 53,1 % al 64,5 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 65 a pagar sinistres, un deteriorament que es menja bona part del marge.

La clau del bon resultat ha estat el creixement dels ingressos (2,22 M€ d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (4,36 M€).

El marge net empitjora del 4,6 % al 4,3 % i el resultat financer aporta 25.954 €.

T3 2002T3 2001Variació
Ingressos27,9 M€25,6 M€+8,7 %
Sinistres18,0 M€13,6 M€+32,0 %
Personal6,27 M€8,05 M€-22,1 %
Resta de despeses3,86 M€3,72 M€+3,8 %
Resultat d'explotació1,16 M€1,44 M€-19,8 %
Resultat financer25.954 €89.533 €-71,0 %
Impostos0,00 €364.587 €-100,0 %
Benefici net1,18 M€1,17 M€+1,3 %

En el que va d'exercici, la companyia acumula unes pèrdues de 4,83 M€.

Els analistes esperaven 797.882 €. La diferència és del 48 %, una sorpresa positiva que el mercat hauria de premiar.

Fitxa d'Esproba a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats tercer trimestre 2002

També us pot interessar

Empreses
Empreses

Rànquing de satisfacció: Esproba, al capdavant; Catase, a la cua

Rànquing de satisfacció del tercer trimestre: Esproba lidera amb un NPS de +75 i Catase tanca la classificació.

21 d'octubre 2002
Empreses
Empreses

Els analistes esperen un mal trimestre d'Esproba: el benefici cauria un 32 %

Previsió del consens per al tercer trimestre: benefici de 797.882 €. Resultats el 21 d'octubre de 2002.

18 d'octubre 2002
1,66 M€benefici trimestral
Empreses Destacat

Esproba vola: el benefici s'enfila un 399 % fins a 1,66 M€

Benefici net de 1,66 M€ (332.256 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sobre de les previsions (776.122 €).

22 de juliol 2002