Catase guanya un 28 % més gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 1,70 M€ (1,33 M€ fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora.
Catase ha presentat els resultats del tercer trimestre de 2007: un benefici net de 1,70 M€, davant d'un benefici de 1,33 M€ fa un any (+27,6 %). Els ingressos han estat de 11,5 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos creixen un 19,4 % (+1,88 M€) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Bàsica (+833.697 €) i la Completa (+646.342 €). La cartera guanya 16.298 assegurats (+20,9 %) i tanca el trimestre amb 94.377 clients.
Pel que fa a les despeses, augmenten un 17,2 % (+1,44 M€). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 1,15 M€ (+18,5 %), la partida de provisions puja 113.607 € (+21,8 %) i la partida d'inversions puja 36.314 € (+19,1 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 64,3 % al 63,8 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 64 a pagar sinistres.
La clau del bon resultat ha estat el creixement dels ingressos (1,88 M€ d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (1,15 M€).
El marge net millora del 13,8 % al 14,7 %, el resultat financer aporta 360.205 € i l'impost de societats s'emporta 913.002 € (35 % del resultat abans d'impostos).
| T3 2007 | T3 2006 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 11,5 M€ | 9,65 M€ | +19,4 % |
| Sinistres | 7,36 M€ | 6,21 M€ | +18,5 % |
| Personal | 773.614 € | 760.984 € | +1,7 % |
| Resta de despeses | 1,67 M€ | 1,39 M€ | +19,8 % |
| Resultat d'explotació | 2,25 M€ | 1,82 M€ | +23,8 % |
| Resultat financer | 360.205 € | 227.061 € | +58,6 % |
| Impostos | 913.002 € | 715.358 € | +27,6 % |
| Benefici net | 1,70 M€ | 1,33 M€ | +27,6 % |
En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 4,64 M€.
Els analistes esperaven 1,65 M€. El resultat és en línia amb el que s'esperava, sense sorpreses per al mercat.