Catase guanya un 16 % més gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 1,56 M€ (1,35 M€ fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (1,66 M€).
Catase ha presentat els resultats del segon trimestre de 2007: un benefici net de 1,56 M€, davant d'un benefici de 1,35 M€ fa un any (+15,6 %). Els ingressos han estat de 10,5 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos creixen un 8,5 % (+825.952 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Bàsica (+556.004 €) i la Completa (+297.469 €). La cartera guanya 8.476 assegurats (+11,0 %) i tanca el trimestre amb 85.609 clients.
Pel que fa a les despeses, augmenten un 7,6 % (+634.717 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 472.538 € (+7,6 %), la partida de provisions puja 44.639 € (+8,4 %) i la partida de publicitat puja 43.353 € (+27,3 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 63,8 % al 63,3 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 63 a pagar sinistres.
La clau del bon resultat ha estat el creixement dels ingressos (825.952 € d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (472.538 €).
El marge net millora del 13,9 % al 14,8 %, el resultat financer aporta 323.049 € i l'impost de societats s'emporta 841.519 € (35 % del resultat abans d'impostos).
| T2 2007 | T2 2006 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 10,5 M€ | 9,71 M€ | +8,5 % |
| Sinistres | 6,67 M€ | 6,20 M€ | +7,6 % |
| Personal | 760.220 € | 745.700 € | +1,9 % |
| Resta de despeses | 1,56 M€ | 1,41 M€ | +10,5 % |
| Resultat d'explotació | 2,08 M€ | 1,89 M€ | +10,4 % |
| Resultat financer | 323.049 € | 193.734 € | +66,7 % |
| Impostos | 841.519 € | 727.734 € | +15,6 % |
| Benefici net | 1,56 M€ | 1,35 M€ | +15,6 % |
En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 2,94 M€.
Els analistes esperaven 1,66 M€. La diferència és del 6 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.