Catase guanya un 12 % més gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 1,38 M€ (1,23 M€ fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (1,65 M€).
Catase ha presentat els resultats del primer trimestre de 2007: un benefici net de 1,38 M€, davant d'un benefici de 1,23 M€ fa un any (+12,3 %). Els ingressos han estat de 9,86 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos creixen un 2,5 % (+244.279 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Bàsica (+349.871 €). La cartera guanya 5.250 assegurats (+6,8 %) i tanca el trimestre amb 82.280 clients.
Pel que fa a les despeses, augmenten un 1,7 % (+144.369 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 109.429 € (+1,8 %), la partida de provisions puja 21.145 € (+4,1 %) i la partida de despeses financeres puja 10.973 € (+21,3 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 64,1 % al 63,6 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 64 a pagar sinistres.
La clau del bon resultat ha estat el creixement dels ingressos (244.279 € d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (109.429 €).
El marge net millora del 12,8 % al 14,0 %, el resultat financer aporta 287.843 € i l'impost de societats s'emporta 741.807 € (35 % del resultat abans d'impostos).
| T1 2007 | T1 2006 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 9,86 M€ | 9,62 M€ | +2,5 % |
| Sinistres | 6,27 M€ | 6,16 M€ | +1,8 % |
| Personal | 764.485 € | 768.027 € | -0,5 % |
| Resta de despeses | 1,51 M€ | 1,48 M€ | +2,6 % |
| Resultat d'explotació | 1,83 M€ | 1,73 M€ | +6,1 % |
| Resultat financer | 287.843 € | 161.517 € | +78,2 % |
| Impostos | 741.807 € | 660.475 € | +12,3 % |
| Benefici net | 1,38 M€ | 1,23 M€ | +12,3 % |
Els analistes esperaven 1,65 M€. La diferència és del 16 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.