31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

Athis aguanta el benefici gràcies a la reducció dels sinistres

Benefici net de 156.493 € (164.288 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (230.955 €).

156.493 €benefici trimestral

Athis ha presentat els resultats del segon trimestre de 2006: un benefici net de 156.493 €, davant d'un benefici de 164.288 € fa un any (-4,7 %). Els ingressos han estat de 2,02 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos cauen un 9,0 % (−199.571 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, arrossegats sobretot per la pòlissa Obligatòria (−160.155 €). La cartera perd 1.018 assegurats (-5,9 %) i tanca el trimestre amb 16.295 clients.

Pel que fa a les despeses, es redueixen un 8,5 % (−174.867 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres baixa 142.224 € (-10,1 %), la partida de provisions baixa 40.226 € (-36,3 %) i la partida de personal puja 21.742 € (+6,8 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 63,5 % al 62,7 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 63 a pagar sinistres.

El que més ha pesat en el compte de resultats ha estat la caiguda dels ingressos (199.571 € menys de resultat), que la reducció dels sinistres (142.224 €) no ha pogut compensar.

El marge net millora del 7,4 % al 7,8 %, el resultat financer aporta 33.962 € i l'impost de societats s'emporta 84.266 € (35 % del resultat abans d'impostos).

T2 2006T2 2005Variació
Ingressos2,02 M€2,22 M€-9,0 %
Sinistres1,26 M€1,41 M€-10,1 %
Personal342.651 €320.909 €+6,8 %
Resta de despeses271.903 €326.288 €-16,7 %
Resultat d'explotació206.797 €232.777 €-11,2 %
Resultat financer33.962 €19.973 €+70,0 %
Impostos84.266 €88.463 €-4,7 %
Benefici net156.493 €164.288 €-4,7 %

En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 207.855 €.

Els analistes esperaven 230.955 €. La diferència és del 32 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa d'Athis a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats segon trimestre 2006

També us pot interessar

Empreses
Empreses

Què esperen els analistes d'Athis: un benefici de 230.955 €, un 41 % més

Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 230.955 €. Resultats el 20 de juliol de 2006.

17 de juliol 2006
-16,70 %cotització en una sessió
Borsa Destacat

La borsa castiga els resultats d'Athis: −16,70 %

L'acció cau un 16,70 %, davant d'un -0,02 % de l'índex del sector.

24 d'abril 2006
51.362 €benefici trimestral
Empreses Destacat

La caiguda dels ingressos retalla un 25 % el benefici d'Athis

Benefici net de 51.362 € (68.695 € fa un any). La caiguda dels ingressos explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (239.233 €).

24 d'abril 2006